Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Nadrzędną zasadą montażu nasad wspomagających ciąg kominowy jest to, że nie można stosować nasad przeznaczonych do przewodów spalinowych w przewodzie wentylacyjnym i odwrotnie. Tylko i wyłącznie użycie właściwej nasady daje gwarancję bezproblemowego funkcjonowania.
Nasada kominowa chroni także przed zawiewaniem, ciągiem wstecznym oraz wspomaga ciąg komina w przypadku gdy on jest niewystarczający.
Nasady kominowe dzielą się na 3 rodzaje:
Nasady stałe - mają najmniejszą skuteczność działania i nadają się głównie jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
Nasady obrotowe (do kominów wentylacyjnych) - bardzo dobrze wykorzystują siłę wiatru dzięki specjalnym łopatkom i zwiększają ciąg wentylacji i zapobiegają powstawaniu zjawiska ciągu wstecznego.
Nasady typu strażak (do kominów spalinowych) - zwane też samostawnymi, zmieniają swoje położenie zależnie od wiatru. Służą przeciwdziałaniu zawiewaniu i zwiększaniu ciągu komina.
Jak wybrać odpowiednią nasadę w czterech krokach:
1. wybór typu nasady,
2. wybór właściwej średnicy nasady,
3. wybór właściwej średnicy nasady,
4. wybór koloru i kształtu,
W sprzedaży dostępne są nasady typu Rotomax przeznaczone do przewodów spalinowych. Zastosowanie tego typu nasady zapobiega powstawaniu cofania się spalin w przewodzie kominowym. Podobnie do daszków. Rotomax ma za zadanie chronić przed opadami deszczu i śniegu.
Do przewodów wentylacyjnych należy zamontować obrotową nasadę typu Turbomax. W nasadach tych wykorzystywana jest siła wiatru do generowania ciągu kominowego. Tak samo, jak w przypadku nasady Rotomax, Turbomax chroni komin przed opadami deszczu i śniegu.
Nowością jest nasada Turbowind. Nie zawiera ona elementów obrotowych, dzięki czemu mocno ogranicza się jej ewentualne uszkodzenie. Element ten jest poniekąd uniwersalny, gdyż swoje zastosowanie ma zarówno w przewodach spalinowych, jak i wentylacyjnych, a także dymowych.
Nasady dostępne są w dwóch rodzajach podstaw:
Pierwsza z nich zabezpiecza nasadę przed oderwaniem od przewodu kominowego, w wyniku oddziaływania siły wiatru. Druga zaś przeznaczona jest do wkładów kominowych. Na końcu pozostaje wybrać właściwą średnicę, a także kolor i kształt. O ile średnica jest bardzo ważna, to kolor i kształt zależy głównie od upodobań użytkownika.
Zalety stosowania nasad kominowych:
Wyszukaj ponownie to co szukasz