Kategorie

Nasady kominowe

Nadrzędną zasadą montażu nasad wspomagających ciąg kominowy jest to, że nie można stosować nasad przeznaczonych do przewodów spalinowych w przewodzie wentylacyjnym i odwrotnie. Tylko i wyłącznie użycie właściwej nasady daje gwarancję bezproblemowego funkcjonowania.

Nasada kominowa chroni także przed zawiewaniem, ciągiem wstecznym, oraz wspomaga ciąg komina w przypadku gdy on jest niewystarczający.

Nasady kominowe dzielą się na 3 rodzaje:

 • Nasady stałe - mają najmniejszą skuteczność działania i nadają się głównie jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

 • Nasady obrotowe (do kominów wentylacyjnych) - bardzo dobrze wykorzystują siłę wiatru dzięki specjalnym łopatkom i zwiększają ciąg wentylacji i zapobiegają powstawaniu zjawiska ciągu wstecznego. 

 • Nasady typu strażak (do kominów spalinowych) - zwane też samonastawnymi, zmieniają swoje położenie zależnie od wiatru. Służą przeciwdziałaniu zawiewaniu i zwiększają ciągu komina. 

Jak wybrać odpowiednią nasadę w czterech krokach:

 1. wybór typu nasady;

 2. wybór podstawy nasady;

 1. wybór właściwej średnicy nasady;

 2. wybór koloru i kształtu.

W sprzedaży dostępne są nasady typu Rotomax przeznaczone do przewodów spalinowych. Zastosowanie tego typu nasady zapobiega powstawaniu cofania się spalin w przewodzie kominowym. Podobnie do daszków, Rotomax ma za zadanie chronić komin przed opadami deszczu i śniegu.

Do przewodów wentylacyjnych należy zamontować obrotową nasadę typu Turbomax. W nasadach tych wykorzystywana jest siła wiatru do generowania ciągu kominowego. Tak samo, jak w przypadku nasady Rotomax, Turbomax chroni komin przed opadami deszczu i śniegu.

Nowością jest nasada Turbowind. Nie zawiera ona elementów obrotowych, dzięki czemu mocno ogranicza się jej ewentualne uszkodzenie. Element ten jest poniekąd uniwersalny, gdyż swoje zastosowanie ma zarówno w przewodach spalinowych, jak i wentylacyjnych, a także dymowych.

Nasady dostępne są w dwóch rodzajach podstaw:

 • kwadratowa podstawa

 • rurowa podstawa

Pierwsza z nich zabezpiecza nasadę przed oderwaniem od przewodu kominowego, w wyniku oddziaływania siły wiatru. Druga zaś przeznaczona jest do wkładów kominowych.

Na końcu pozostaje wybrać właściwą średnicę, a także kolor i kształt. O ile średnica jest bardzo ważna, to kolor i kształt zależy głównie od upodobań użytkownika.

Zapraszamy również do zaglądnięcia na stronę główną kategorii gdzie znajduje się cała oferta nasad kominowych.

Zalety stosowania nasad kominowych

 • przeciwdziałanie ciągu wstecznemu,

 • wspomagają ciąg przy podmuchach wiatru,

 • łatwość montażu,

 • atrakcyjny wygląd,

 • długa żywotność,

 • nie wymaga konserwacji oraz zabezpieczeń antykorozyjnych.

Nasady kominowe

Jest 30 produktów.

Pokazano 1-30 z 30 pozycji

Aktywne filtry